Tudatalatti előítéletek tudatosítása

Május 23-án a HBLF által gondozott EU Sokszínűségi Hónap keretein belül zajlott az MVÜK online fenntarthatósági Café a tudatalatti előítéletek témakörében, ahol a résztvevők az Egyenlítő Alapítvány demo tréningjének köszönhetően megtudhatták, hogy mitől foszthatja meg őket a tudatalatti előítéletük, s mit lehet ellene tenni.

 

Heal Edina, az Egyenlítő Alapítvány alapítója a Google-nál szerzett tapasztalataiból és többéves szakértői munkájából is táplálkozva  tartotta meg demo tréningjét a tudatalatti előítéletekről, Dintsér Andrea, az MVÜK Női Vezetői Klub vezetője és Fertetics Mandy, az MVÜK fenntarthatósági vezetője házigazdaként segítette a webinárium sikerét.

 

Miért fontos ez a téma?

A tudatalatti előítéletek megakadályozzák a sokszínű és inkluzív munkahelyek kialakulását, pedig ezek számos üzleti és jóléti előnyt rejtenek magukban: kutatások alapján az sokszínű és befogadó vállalatok pénzügyileg is sikeresebbek, innovatívabbak, és a munkavállalók jólléte is kézzelfogható.

 

 

A menedzserek körében gyakoribbak a tudatalatti előítéletek, főleg a megváltozott munkaképességű alkalmazottakkal szemben, de mivel tudatalatti előítéletekről van szó, a menedzserek nincsenek tisztában a meglétükkel, és így a negatív hatásaikkal sem. Azonosítani, felszínre hozni és tudatosítani kell ezeket a rejtett előítéleteket ahhoz, hogy a vállalati folyamatokban biztosítsuk a diszkriminációmentes működést, az esélyegyenlőséget és méltányos folyamatokat. Nem elég megérteni a diszkrimináció és társadalmi egyenlőtlenségek mögött meghúzódó okokat és tényezőket, hanem érezni és cselekedni is kell – így fontos, hogy az ezzel kapcsolatos képzések is mindhárom szinten megmozgassák a résztvevőket.

A tudatalatti előítéleteknek negatív anyagi vonzatai is vannak, azok a dolgozók, akiket tudatalatti előítéletek érnek, háromszor valószínűbb, hogy nem fókuszálnak a munkára, mert elvesztik az érdeklődésüket, elköteleződésüket, ez csökkenti a produktivitást, ami egyértelmű pénzveszteséggel is jár. Továbbá háromszoros valószínűbb, hogy felmondanak, a pótlásuk pedig komoly összegeket kíván a toborzástól a betanításig. S ez csak egy példa, hogy miképp függhet össze ez a téma az üzleti sikerességgel.

 

 

A tudatalatti előítéletek megszüntetésére már több cégnél is elérhető képzés, Heal Edina egy ilyen demo tréninget tartott a résztvevőknek, így élményalapúvá tette az eseményt, és a résztvevők bepillantást nyerhettek, hogy milyen is lehet egy kihelyezett képzés a témában. Megérezhették saját sztereotípiákat és előítéleteiket és megoszthatták egymással gondolataikat a már létező jó vállalati gyakorlatokkal kapcsolatban is. Az Alapítvány hiánypótló útmutatót és esettanulmányokat bocsát a fejlődni vágyó vagy kényszerűlő cégek rendelkezésére, amelyek ide kattintva elérhetőek: Sokszínűség és Befogadás a Munkahelyen – Egyenlítő alapítvány (egyenlitoalapitvany.org)

Az MVÜK, az egymásra és a világra nyitott vezetők üzleti közössége elkötelezett a fenntarthatóság mellett, így programjainkon folyamatosan érintjük a fenntarthatósági kihívásokat és megoldásokat, tagjaink szemlélet és magatartás formálásában szerepet vállalunk és a már előremutató megoldásokkal rendelkező tagjainknak igyekszünk számos bemutatkozási lehetőséget biztosítani. Csatlakozzon Ön is közösségünkhöz!

További történetekért, az MVÜK tagságával kapcsolatos friss és aktuális hírekért kövess minket Facebook és LinkedIn oldalainkon! Eseményeinket itt találod!