Május 23-án a HBLF által gondozott EU Sokszínűségi Hónap keretein belül zajlott az MVÜK online fenntarthatósági Café a tudatalatti előítéletek témakörében, ahol a résztvevők az Egyenlítő Alapítvány demo tréningjének köszönhetően megtudhatták, hogy mitől foszthatja meg őket a tudatalatti előítéletük, s mit lehet ellene tenni.
Heal Edina, az Egyenlítő Alapítvány alapítója a Google-nál szerzett tapasztalataiból és többéves szakértői munkájából is táplálkozva tartotta meg demo tréningjét a tudatalatti előítéletekről, Dintsér Andrea, az MVÜK Női Vezetői Klub vezetője és Fertetics Mandy, az MVÜK fenntarthatósági vezetője házigazdaként segítette a webinárium sikerét.
Miért fontos ez a téma?
A tudatalatti előítéletek megakadályozzák a sokszínű és inkluzív munkahelyek kialakulását, pedig ezek számos üzleti és jóléti előnyt rejtenek magukban: kutatások alapján az sokszínű és befogadó vállalatok pénzügyileg is sikeresebbek, innovatívabbak, és a munkavállalók jólléte is kézzelfogható.
A menedzserek körében gyakoribbak a tudatalatti előítéletek, főleg a megváltozott munkaképességű alkalmazottakkal szemben, de mivel tudatalatti előítéletekről van szó, a menedzserek nincsenek tisztában a meglétükkel, és így a negatív hatásaikkal sem. Azonosítani, felszínre hozni és tudatosítani kell ezeket a rejtett előítéleteket ahhoz, hogy a vállalati folyamatokban biztosítsuk a diszkriminációmentes működést, az esélyegyenlőséget és méltányos folyamatokat. Nem elég megérteni a diszkrimináció és társadalmi egyenlőtlenségek mögött meghúzódó okokat és tényezőket, hanem érezni és cselekedni is kell – így fontos, hogy az ezzel kapcsolatos képzések is mindhárom szinten megmozgassák a résztvevőket.
A tudatalatti előítéleteknek negatív anyagi vonzatai is vannak, azok a dolgozók, akiket tudatalatti előítéletek érnek, háromszor valószínűbb, hogy nem fókuszálnak a munkára, mert elvesztik az érdeklődésüket, elköteleződésüket, ez csökkenti a produktivitást, ami egyértelmű pénzveszteséggel is jár. Továbbá háromszoros valószínűbb, hogy felmondanak, a pótlásuk pedig komoly összegeket kíván a toborzástól a betanításig. S ez csak egy példa, hogy miképp függhet össze ez a téma az üzleti sikerességgel.
A tudatalatti előítéletek megszüntetésére már több cégnél is elérhető képzés, Heal Edina egy ilyen demo tréninget tartott a résztvevőknek, így élményalapúvá tette az eseményt, és a résztvevők bepillantást nyerhettek, hogy milyen is lehet egy kihelyezett képzés a témában. Megérezhették saját sztereotípiákat és előítéleteiket és megoszthatták egymással gondolataikat a már létező jó vállalati gyakorlatokkal kapcsolatban is. Az Alapítvány hiánypótló útmutatót és esettanulmányokat bocsát a fejlődni vágyó vagy kényszerűlő cégek rendelkezésére, amelyek ide kattintva elérhetőek: Sokszínűség és Befogadás a Munkahelyen – Egyenlítő alapítvány (egyenlitoalapitvany.org)
Az MVÜK, az egymásra és a világra nyitott vezetők üzleti közössége elkötelezett a fenntarthatóság mellett, így programjainkon folyamatosan érintjük a fenntarthatósági kihívásokat és megoldásokat, tagjaink szemlélet és magatartás formálásában szerepet vállalunk és a már előremutató megoldásokkal rendelkező tagjainknak igyekszünk számos bemutatkozási lehetőséget biztosítani. Csatlakozzon Ön is közösségünkhöz!